Logo Polskiego Radia
Print

Do Wilna dotarł rajd "Gościńcem ku Niepodległości"

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 24.06.2018 19:10
  • Rajd rowerowy do Wilna "Gościńcem ku Niepodległości". Relacja Kamila Zalewskiego[posłuchaj]
Rajd z Sulejówka, o trasie 668 km, przybiegał pod hasłem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskim Cmentarzu na RossieMauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskim Cmentarzu na RossieFoto: Marek Dziwior/Wikipedia/CC

Do Wilna dotarł rajd rowerowy "Gościńcem ku Niepodległości". Rowerzyści jadący szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego ruszyli 17 czerwca spod ławeczki Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a w sobotę dotarli na metę – mauzoleum Matka i Serca Syna na cmentarzu na Rossie.

Rajd, o trasie 668 km, przybiegał pod hasłem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i był objęty patronatem honorowym, m.in. wicemarszałek Senatu RP Marii Koc i mer rejonu wileńskiego Marii Rekść. Wicemarszałek i mer w ostatnim dniu dołączyły do uczestników rajdu i do Wilna wjechały na rowerach.

"To jest bardzo cenna inicjatywa na rzecz o dobrej współpracy Polski i Litwy, ale przede wszystkim współpracy Polaków z macierzy i Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie" - powiedziała wicemarszałek Koc, podsumowując rajd. Przypomniała, że "Polacy stanowią jedną wielka narodową wspólnotę". "Zawsze musimy o tej wspólnocie pamiętać, o rodakach, którzy mieszkają tu na Litwie" - dodała.

Mer Rekść poinformowała, że rajd rowerowy był jedną z inicjatyw podejmowanych przez samorząd, by zaznajomić młodzież z Polski z życiem Polaków na Litwie. "Często Polacy w Polsce nawet nie wiedzą, że na Litwie mieszka zwarta grupa Polaków, że mamy szkoły polskie, kultywujemy swoją kulturę, dbamy o pamięć historyczną. Chcemy to wszystko pokazać" - powiedziała Maria Rekść.

Głównym organizatorem rajdu była Komenda Hufca ZHP "Mazowsze" w Mińsku Mazowieckim m. 1 PLM "Warszawa". Komendant rajdu Damian Murach powiedział, że inicjatywa "miała wymiar patriotyczny, rekreacyjny, turystyczny i na pewno będzie kontynuowana".

"To była bardzo udana wyprawa, chociaż niełatwa. Wiele zwiedziliśmy i zapewne przyszłym roku będzie znacznie liczniejsza" grupa uczestników - powiedział Damian Murach. Trasę od Sulejówka do Wilna pokonało siedem osób. W sumie, na poszczególnych etapach, w rajdzie udział wzięło około 30 osób.

Jednym z celów wydarzenia było też reaktywowanie i wypromowanie dawnego traktu łączącego Warszawę i Wilno – Wielkiego Gościńca Litewskiego.

Wielki Gościniec Litewski był najważniejszym szlakiem handlowym i pocztowym Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVII i XVIII wieku. Szlak łączył stolicę Korony Królestwa Polskiego ze stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego i miał wpływ nie tylko na sprawne funkcjonowanie komunikacji w granicach ogromnego państwa, ale też na rozwój miejscowości przy nim usytuowanych.

Pomysł reaktywacji dawnego szlaku jako atrakcji turystycznej zrodził się w Sokołowie Podlaskim. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i osób prywatnych.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Kamila Zalewskiego.

PAP/IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt